Co znajdziemy pod choinką?

Co znajdziemy pod choinką?

Po letnich wyjazdach, wojażach i długich wieczorach na ciepłym powietrzu musimy zmierzyć się z kilkoma miesiącami jesiennej chandry i szarugi. Kilkanaście dni złotych liści i przepięknych parków nie oddaje nam w pełni tego, jak czuliśmy się wcześniej. Na szczęście już po chwili możemy zacząć przygotowania do jednego z najważniejszych świąt w roku w postaci Bożego Narodzenia.

Docenienie najstarszych

Pod choinką mamy naprawdę ogromną liczbę rozmaitych pakunków. Niektóre z nich mają charakterystyczny kształt pudełka i są owinięte specjalnym papierem, natomiast inne wyglądają na znacznie bardziej wyrafinowane upominki. Prawda jest jednak taka, że z góry wiadomo, kto otrzyma najwięcej upominków. Oczywiście są to dzieciaki, które czekają na możliwość rozpakowania prezentów z nieskrywanym stresem i zniecierpliwieniem. Warto jednak docenić wszystkich, którzy znaleźli się przy stole wigilijnym. Prezent dla seniora być może nie jest najczęściej spotykanym zjawiskiem w Polsce, jednak stanowi doskonałe podziękowanie za wiele lat troski i bezgranicznej miłości dla naszych rodziców i dziadków.

Dwanaście potraw

To właśnie z tym najbardziej kojarzy się kolacja wigilijna. Według tradycji, każda z nich musi zostać spróbowana przez każdego, kto zasiadł przy stole. Oczywiście w dzisiejszych czasach podejście do tej kwestii jest zdecydowanie bardziej liberalne z kilku powodów. Przede wszystkim coraz więcej osób ma rozplanowane posiłki w taki sposób, aby nie jeść glutenu czy innych składników, które mogą im zaszkodzić. Warto również wspomnieć o czysto społecznym aspekcie. Takie praktyki, jak tradycyjne zabijanie żywego karpia w wannie przestają być tradycją, a sprzecznością z humanitarnym traktowaniem zwierząt. Właśnie z tego względu zamiast tej ryby, coraz częściej możemy zetknąć się z łososiem czy dorszem na wigilijnym stole.

Charakterystyczne zapachy

Święta to czas, w którym domowa atmosfera przeradza się w coś naprawdę, naprawdę wyjątkowo. Oczywiście bardzo duże znaczenie w tym aspekcie ma sam uśmiech na twarzach domowników oraz blask ozdobionej choinki, ale nie tylko. Warto również zwrócić uwagę na niezwykłe aromaty, które od razu kojarzą się ze świętami. Kilka dni przed Wigilią wiele rodzin siada do pieczenia pierników w rozmaitych kształtach. Charakterystyczny zapach tego ciasta, cynamonu i imbiru zawsze będzie kojarzyć się z Bożym Narodzeniem. Nie można także zapominać o pomarańczach, które kiedyś były jednym z najpiękniejszych prezentów, jakie mogliśmy dostać pod choinką.