Czy wszystkie markery działają na tablicach?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy wszystkie markery działają na tablicach? Kto wynalazł markery suchościeralne? Jak usunąć plamy z tablic? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Kilka słów o markerach
Lubisz bawić się kredą chodnikową? Dla wielu to lepsze niż zabawa lego, wizyta w lunaparku lub scrapbooking. Używanie kredy do tworzenia arcydzieł plenerowych to rozrywka, z której korzysta wiele dzieci na całym świecie. Możesz nawet kupić farbę do tablic, aby użyć jej na ścianach wewnętrznych, aby stworzyć zabawne powierzchnie, które można ozdobić rysunkami kredowymi lub listami zakupów we własnym domu. Tablice kredowe nie zawsze były popularnymi płótnami do sztuki dziecięcej, którymi są dzisiaj. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tablice kredowe były jednym z podstawowych narzędzi w arsenale nauczyciela. Zanim pojawiły się tablety, rzutniki i tablice, nauczyciele używali tablic kredowych do wypisywania codziennych lekcji dla uczniów. W tamtych czasach trzeba było szybko robić notatki, zanim nauczyciel wymazał oznaczenia kredą i zaczął od nowa. Pod koniec dnia tablicę pokryła kredowa mgiełka i uczniowie musieli posprzątać. Niektórzy uczniowie szli po mokre papierowe ręczniki, aby usunąć resztki kredy z tablicy, podczas gdy inni byli wysyłani na zewnątrz z gumkami, aby zetrzeć je o siebie, próbując oczyścić je z warstw pyłu kredowego. Obecnie wiele różnych rodzajów nowych technologii zastąpiło tablice szkolne na całym świecie. Dla tych nauczycieli, którzy nadal wolą pisać na dużej tablicy, tablice kredowe zostały w dużej mierze zastąpione białymi tablicami. Zamiast używać białej kredy na czarnej tablicy, nauczyciele mogą teraz używać różnych kolorowych markerów na tablicy.
Czy wszystkie markery można używać do tablic?
Jeśli chodzi o używanie markerów na tablicy, musisz uważać, których używasz. Chociaż prawie każdy marker pozostawi ślad na tablicy, nie wszystkie te ślady można łatwo usunąć, co było zamierzeniem twórców tablicy. Tablice mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Od początku miały charakteryzować się gładkimi, nieporowatymi powierzchniami do pisania, które można było szybko i łatwo wymazać. Niektóre z najwcześniejszych tablic białych były wykonane z laminatu foliowego lub emaliowanej stali. Mogły być drogie i niezbyt dobrze się sprzedawały, zwłaszcza że trzeba je było czyścić płynami. Wszystko zmieniło się w 1975 roku, kiedy Jerry Woolf wynalazł marker do ścierania na sucho. Dziś takie markery ma dla Ciebie każdy sklep dla plastyków.
A może markery suchościeralne?
Markery suchościeralne to nietrwałe markery zawierające usuwalny tusz, który przywiera do białych tablic, nie wiążąc się z nimi ani nie jest przez nie wchłaniany. Dzięki temu można ich używać na tablicach bez konieczności sprzątania. Wystarczy zwykłe przetarcie gumką, szmatką lub ręcznikiem papierowym, aby zniknęły ślady suchościeralne! Łatwe czyszczenie pisaków suchościeralnych w połączeniu z nowymi tablicami suchościeralnymi wykonanymi z tańszych materiałów, takich jak laminowana płyta wiórowa, spowodowały boom na ich popularność w latach 90. Obecnie miliony sal lekcyjnych, biur i sal konferencyjnych na całym świecie są wyposażone w tablice. Białe tablice stały się szczególnie popularne w szkołach jako zdrowsza alternatywa dla tablic kredowych oraz potencjalne zagrożenie alergiczne i zdrowotne związane z pyłem kredowym.